2013 – Niezastąpiony Asystent na dobre i na złe

pies asystent1Labrador Marlej ma nowego właściciela! Biszkoptowy labrador trenowany od ponad roku przez pana Bogdana Kolędę trafi do pana Kamila z Sochaczewa.  A to za sprawą realizowanego przez nas projektu „Niezastąpiony Asystent na dobre i na złe”, współfinansowanego ze środków PFRON.

Dzięki programowi przez prawie dwa lata pies przygotowywany jest do tego, by zamieszkać z osobą niepełnosprawną. Być jej pomocnikiem i przyjacielem. Marlej potrafi m.in.: otwierać i zamykać drzwi, gasić i zapalać światło, nosić zakupy czy podnosić klucze. Ba, potrafi te z pomóc przy ubieraniu. Nowy właściciel nie ponosi żadnych opłat związanych z przygarnięciem psa. Najważniejsze żeby wzajemnie się rozumieli. Dlatego starannie wybieraliśmy spośród osób, które wyraziły chęć posiadania psa-asystenta. Wybraliśmy pana Kamila z Sochaczewa. W mailu przesłanym do nas, napisał: „Pracuje zawodowo bo przed wypadkiem prowadziłem swój warsztat samochodowy.Teraz moi pracownicy są moimi rękoma i nogami ale niestety nie są ze mną w domu a tu najwięcej potrzebuje pomocy”. Marlej już adoptuje się do nowego miejsca i właściciela. Weekendy spędza w swoim nowym domu z ogrodem. O nowej przyjaźni donosiło już Radio Łódź:

http://radiolodz.pl/serwis/index.php?id=11&idd=25956

Drugi labrador Spajki też znalazł nowego właściciela – ze Zduńskiej Woli. Już niebawem zobaczycie ich zdjęcia.

Kto to jest pies asystent?

Pies asystujący to odpowiednio przeszkolony pies, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Taki czworonóg pozwala osobie niepełnosprawnej pokonywać bariery życia codziennego, tym samym daje poczucie dużej niezależności.

Gdzie osoba niepełnosprawna może wejść z psem?
Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (…), osoby niepełnosprawne mają prawo wstępu z psem asystującym do większości budynków użyteczności publicznej.
Do obiektów tych zaliczymy budynki:

  • administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości,
  • kultury,
  • oświaty, szkolnictwa wyższego,
  • nauki,
  • opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej,
  • obsługi bankowej,
  • handlu,
  • gastronomii,
  • usług,
  • turystyki,
  • sportu,
  • obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
  • innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.

Osoba niepełnosprawna nie może natomiast wejść z psem asystującym do obiektów sakralnych. Tłumaczy się to tym, iż w wielu wyznaniach i Kościołach nie powinno się ingerować w rytualny charakter zachowania w świątyniach.

Kto może starać się o psa asystenta?

Pierwszeństwo otrzymania psa asystującego przysługuje osobom aktywnym, które np.
– osoba niepełnosprawna ruchowo,
– osoba w wieku aktywności zawodowej (18-60 lat),
– osoba która lubi zwierzęta na tyle, że chce spędzić z psem kilkanaście lat swego życia i uważa, że będzie w stanie psu zaufać,
– osoba aktywna, tzn. uczącą się, studiującą, pracującą lub udzielającą się społecznie,
– osoba posiada odpowiednie warunki finansowe i lokalowe do utrzymania psa,
– osoba zdająca sobie sprawę z obowiązków i odpowiedzialności, jaką pociąga za sobą praca z psem i jesteś gotowa tych obowiązków się podjąć,

Z osób zgłaszających się do Fundacji zostaną wybrane osoby i zaproszone na spotkanie w celu dalszej kwalifikacji do przyznania bezpłatnie psa asystenta.

Ile kosztuje otrzymanie takiego psa?

W ramach realizowanego projektu pies przekazywany jest BEZPŁATNIE.

Wszystkie koszty w okresie przygotowania i szkolenia psa ponosi Fundacja.

Jestem zdecydowany, chcę mieć psa asystenta co muszę dalej zrobić?

Trzeba się skontaktować z Fundacją AMI, złożyć wniosek o przyznanie psa,  i czekać na decyzję oraz, aż zwierzak zostanie wyszkolony.

Dalej następuje weryfikacja przesłanych zgłoszeń. Komisja z dokumentów przesłanych bada możliwości kandydatów na przewodników psów asystujących

Potem następuje spotkanie kontaktowe osoby starającej się o psa, czworonoga i instruktora, który ocenia, czy człowiek i pies stworzą dobraną parę. Wreszcie zapada decyzja o współpracy osoby niepełnosprawnej i psa asystenta. Zwierzę mieszka z nowym opiekunem, który zawsze może skorzystać z pomocy psiego trenera.

 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu PFRON i środkom z 1% podatku dla Fundacji AMI.

logo_PFRON_strona

Informacje prasowe i medialne można zobaczyć Facebooku na koncie Fundacji AMI.