Rola rodzica w terapii dziecka

IMGP4679mm Ewelina Turkowska, nasza rehabilitantka, która prowadzi w Fundacji terapię integracji sensorycznej, zorganizowała spotkanie z rodzicami swoich podopiecznych. Podczas zajęć, rodzice dowiedzieli się więcej na temat metod pracy rehabilitantki, a także samej integracji sensorycznej.

– Chciałam zachęcić rodziców do współpracy, a także stworzyć podstawy teorii, która ułatwi nam dalszą, wspólną pracę z rodzicami nad postępami w terapii ich dzieci – mówiła Ewelina.

Udowodniła, że metody diagnozy oparte sa na badaniach naukowych, a przełożenie ich na liczby pozwala na zbadanie postępów dziecka w terapii. Rodzice mieli tez do wykonania sporo zadań praktycznych, dzięki którym mogli wczuć się w doznania własnych dzieci. Na przykład, by poznać, jak odczuwa dziecko z nadwrażliwością słuchową, musieli wychwycić polecenie do wykonania z nagrania, w którym oprócz ludzkiego głosu słychać było dzwonek do drzwi, lecącą wodę z kranu, szczekającego psa….Niezwykłym doświadczeniem, zwłaszcza dla rodziców w dzieci z nadwrażliwością dotykową było rozpoznawanie przedmiotów z zawiązanymi oczami i owiniętymi bandażem rękami, pod którymi często znalazły się zawiniętę, kłujące przedmioty.

IMGP4682mmIMGP4681mmIMGP4678mm

 

 

 

 

– Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Szkoda, że nie miałam takiej wiedzy dawno temu. Na przykład w szpitalu, kiedy moje dziecko za wcześnie przyszło na świat. Wiedzę, którą przekazała nam pani Ewelina, powinnam była uzyskać choćby od lekarza w szpitalu. Inaczej spojrzałabym na pewne sprawy, na zachowania mojego dziecka. Dziś wiem, że ono nie chce mi zrobić na złość, a jego postępowanie wynika z braku dojrzałości płodowej. Cieszę się ze takie spotkanie się odbyło – mówiła pani Beata Majchrzak, mama małej Zosi.

Wśród zadań znalazły się zwłaszcza te, które pokazywały funkcjonowanie naszych zmysłów. Rodzice musieli więc rozpoznawać zapachy, dźwięki, kształty, czy smak poszczególnych soków. Takie spotkania są niezwykle ważne, bo terapia niepełnosprawnych dzieci to nie tylko zajęcia z rehabilitantką. To także praca rodziców z ich dzieckiem – umiejętna może przynieść bardzo pozytywne efekty terapii.

Ewelina Turkowska ukończyła studia na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie.
Jest m.in. terapeutką SI i PNF.

Dziękujemy rodzicom za udział w spotkaniu.