Rehabilitacja dzieci metodą Vojty w Ośrodku AMI w Sieradzu

Drogi Rodzicu

Szukasz rehabilitacji dla swojego dziecka metodą Vojty – już jest dostępna w Ośrodku AMI w Sieradzu.

 

Podstawy teoretyczne metody Vojty

Metoda ta nazywa jest metodą neurofizjologiczną, jak sama nazwa wskazuje ma swoje podstawy w neurologii. Bazuje na aktywnych ruchach, kontrolowanych przez mózg dziecka. Metodę Vojty określa się również jako metodę odruchowej lokomocji, czyli przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Profesor Vojta odnalazł wspólne cechy łączące motorykę, czyli możliwość przemieszczania się z wzorcami stosowanymi w terapii Vojty.

Pierwszy warunek dla rozwoju i terapii to:

Ø  Determinanta genetyczna – oznacza to, że cały rozwój motoryczny mamy zakodowany genetycznie

Ø  Determinanta mentalna – oznacza to, że dla każdej funkcji potrzebna jest motywacja

 

Metoda Vojty polega na wyzwalaniu stref w określonym kompleksie koordynacyjnym.

Co to jest strefa wyzwalania? Jest to miejsce na ciele człowieka u zdrowego noworodka do 6 tygodnia życia można zaobserwować pełny wzorzec terapeutyczny. Strefy wyzwalania są to punkty znajdujące się na kościach, mięśniach, przestrzeniach międzyżebrowych. Każda ściśle określona strefa ma kierunek ucisku, którego terapeuta uczy rodzica.

 

 Prowadzący terapię rodzic otrzymuje dokładną instrukcję od terapeuty w jakiej pozycji ma ustawiać całe dziecko, lokalizacji strefy, wyzwalania, kierunku wyzwalania, spodziewanej reakcji.
 Prowadzący terapię nie musi oddzielnie ćwiczyć stóp a później głowy. Jednym ćwiczeniem aktywujemy wszystkie grupy mięśniowe. Angażujemy do pracy całe ciało.

 

WARUNEK PIERWSZY: PRAWIDŁOWE AUTOMATYCZNE STEROWANIE POSTAWĄ CIAŁA, REAKTYWNOŚĆ POSTURALNA

Dziecko które zaczyna chodzić nie zastanawia się nad tym w jaki sposób tę czynność się wykonuje, ta czynność jest zautomatyzowana przez układ mięśniowo-szkieletowy i nerwowy. Ta funkcja wymaga też motywacji czyli tzw. ideomotoryki. Nie uczymy dziecka jednej funkcji. W każdym ćwiczeniu Vojty aktywizujemy gry mięśniowe ze każda funkcja jest pobudzana. Przykład: stosując terapie u dziecka w wieku 3 miesięcy, dobierając odpowiednia pozycje i strefę przygotowuje  organizm do prawidłowego stania na jednej nodze w wieku 3 lat.

WARUNEK DRUGI: MECHANIZMY PODPOROWO-WYPROSTNE

Mechanizmy podporowo-wyprostne to nic innego jak gry mięśniowe, które pozwalają na utrzymanie organizmu przeciwko sile grawitacji.

WARUNEK TRZECI: CELOWA FAZOWA MOTORYKA

            Każda aktywna postawa to ruch. Możemy go rozpatrywać go jako ruch globalny np. lokomocja i jako ruch izolowany.

  

WSKAZANIA:

Ø  Wady postawy

Ø  Asymetria ułożeniowa

Ø  Mózgowe porażenie dziecięce

Ø  Zespół Downa

Ø  Niedowłady

Ø  Zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej

Ø  Wodogłowie 

Metoda Vojty stosowana jest u niemowląt i dzieci starszych. Terapia przynosi bardzo dobre efekty jakościowe i ilościowe. Ocena rozwoju dziecka odbywa się w oparciu o badanie zgodności wieku kalendarzowego z poziomem motorycznym.

 

Ćwiczenia metodą Vojty może prowadzić tylko i wyłącznie specjalista, który przeszedł szkolenie w tym zakresie i ma odpowiednie uprawnienia.