Już niebawem w Sieradzu….

Na razie jest tam ogromny hałas i mnóstwo kurzu, ale my, oczami wyobraźni już widzimy kolorowe sale do ćwiczeń, kolejną Salę Doświadczania Świata i mnóstwo uśmiechów naszych podopiecznych. Jeśli nasi majstrowie dotrzymają słowa, wprowadzimy się już za miesiąc. W Sieradzu otwieramy oddział Fundacji AMI.
iconDo zabytkowej kamienicy przy ulicy Warckiej 3 wniesiemy więcej życia i koloru. To za sprawą rehabilitacji, dogoterapii i terapii neurologopedycznej. W przyszłości planujemy otworzyć przy Warckiej gabinety logopedyczne, psychologiczne i integracji sensorycznej. Na prawie dwustu metrach kwadratowych powstanie 5 sal do dyspozycji naszych dzieci, w tym sala doświadczania świata. Podobna do tej, w której dzieci uczą, bawią się i ćwiczą w siedzibie Fundacji AMI w Zduńskiej Woli. Terapia Snoezelen – w Sali Doświadczania Świata – dobierana jest indywidualnie do potrzeb dziecka.

AMI026mAMI089mAMI031mW takiej Sali dziecko ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie najbardziej potrzebuje. Poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki czemu dostarczane do układu nerwowego informacje wpływają bardzo pozytywnie na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania działań. Pobyt w Sali zwiększa poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. W przeciwieństwie do wielu sytuacji życia codziennego, które zakładają od dziecka dostosowywanie się, w Sali Doświadczania Świata stworzone jest takie otoczenie, które jest dopasowane do niego. A nasi doświadczeni terapeuci stosują ciekawe – i co ważne – skuteczne metody pracy.

Nasze metody pracy to także Kombinezony Kosmiczne DUNAG. Są one bezpiecznym i efektywnym urządzeniem rehabilitacyjnym, które zostało stworzone wraz z intensywnym programem ćwiczeń do leczenia dzieci z Porażeniem Mózgowym. DUNAG 02 jest zindywidualizowanym intensywnym programem rehabilitacyjnym mającym na celu rozwój siły i funkcji (niezależności w codziennych czynnościach – czworakowanie, chodzenie, samoobsługa). Metoda ta służy do zwalczania negatywnych efektów braku ruchu, obniżonej siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Jednym z głównych podstaw tej metody jest fakt, że organizm niepełnosprawnego dziecka jest w czasie ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Metoda DUNAG 02 jest nowoczesną metodą ćwiczeń w fizjoterapii wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjologii treningu i fizjologii wysiłku sportowego.
AMI183mTerapeuci Fundacji AMI w pracy ze swoimi podopiecznymi stosują także program Neurosensomotorycznej Integracji Schematów Odruchów dr S. Masgutowej. Jest on skierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych, w różnym stanie fizycznym i umysłowym. Opiera się na diagnozie i korekcji schematów odruchów. To koncepcja, która różni się od tradycyjnego pojęcia hamowania czy wygaszania odruchów tym, że rozwijamy schematy odruchów dla ułatwienia ich dojrzewania a także integracji z całym układem ruchowym co gwarantuje prawidłowy rozwój ruchowy, intelektualny i emocjonalny.
To tylko kilka z wielu form pracy stosowanych w rehabilitacji podopiecznych Fundacji AMI. Będzie można z nich skorzystać także w Sieradzu.

Na razie trwa remont, a my czekamy na Wasze sugestie – piszcie do Nas na adres fundacja.ami@ami.org.pl. Za wszystkie będziemy bardzo wdzięczni. Chcielibyśmy urządzić ten ośrodek razem z Wami.