Integracja Sensoryczna i Terapia Snoezelen w Sieradzu sprzyja poprawie funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych w życiu codziennym.

 

mini ami  4.4.2014 14  „Integracja Sensoryczna i Terapia Snoezelen sprzyja poprawie funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych w życiu codziennym” – to projekt, który realizowany jest przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Ami” w Sieradzu, prowadzony przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ami” ze Zduńskiej Woli.

Kończy się okres realizacji projektu, który trwał od września 2014 roku do 19.12.2014 roku.

Celem projektu była poprawa funkcjonowania w codziennym życiu dzieci z wyzwaniami rozwojowymi.

Projektem tym Fundacja „AMI” objęła siedmioro dzieci z ważnymi orzeczeniami o niepełnosprawności. Każde dziecko otrzymało dwa rodzaje wsparcia – z Integracji Sensorycznej – 18 godzin oraz Terapii Snoezelen (Sali Doświadczania Świata) 28 godzin. Średnio w tygodniu dzieci uczęszczały na 3 godziny indywidualnych i bezpłatnych zajęć z wykwalifikowanymi terapeutami.

mini ami  4.4.2014 23Podczas zajęć z Integracji Sensorycznej  nasi beneficjenci w wesołej atmosferze ćwiczeń ruchowych – rozwijali prawidłowy odbiór i analizę  bodźców dostarczanych z otoczenia poprzez zmysły zewnętrzne (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch) oraz  poprzez zmysły wewnętrzne (równowagi i czucia głębokiego).

 

integracja sensoryczna sieradz 2

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tym rodzaju zajęć, ponieważ ich charakter był dla nich fascynującą odmianą życia codziennego. Pracę, którą wykonał terapeuta w odpowiednio przygotowanej sali do stymulacji wszystkich systemów zmysłowych, można uznać za satysfakcjonującą.

 

Rodzice naszych pociech już po kilku pierwszych zajęciach zaobserwowali widoczne rezultaty pracy z dzieckiem, a zbliżając się do końca realizacji projektu widać jeszcze większe efekty działań podejmowanych wobec nich.

 

Terapia w Sali Doświadczania Świata, mini ami  4.4.2014 17była indywidualnie  dobrana do potrzeb dziecka. Nasi beneficjenci poznawali świat poprzez zmysły. Dzięki odpowiedniej stymulacji układu nerwowego terapeuta ćwiczył z dzieckiem jego pamięć, koncentrację, a przede wszystkim chęć podejmowania aktywności, działań.

 

Dzieci z zajęć wychodziły zrelaksowane i szczęśliwe, ponieważ Sala Doświadczania Świata jest specyficznym miejscem, gdzie dziecko nie musi dostosowywać się do panującego otoczenia – to właśnie otoczenie jest dopasowane do jego potrzeb. Rodzice z zadowoleniem obserwują postępy, jakie ich pociechy poczyniły podczas takiego poznawania świata.

„Integracja Sensoryczna i Terapia Snoezelen sprzyja poprawie funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych w życiu codziennym” – to projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa łódzkiego i 1%  podatku dla AMI.

logo_PFRON_strona     lodzkie