Dogoterapia w Szkole w Izabelowie

Od nowego roku Fundacja AMI rozpoczęłajeden procent dogoterapiaa współpracę ze Szkołą Podstawową w Izabelowie (gm. Zduńska Wola).

Na zaproszenie nauczycielki pedagodzy z AMI wraz z psami zawitali z nietypową lekcją. Zajęcia będą odbywać się regularnie co dwa tygodnie.

Dogoterapia z dziećmi zdrowymi, Integracja, zabawa, wspólna praca będą łączyć dzieci podczas zajęć.

Dziękujemy za wspólne działania, już teraz niektóre dzieci nie chciały wypuścić czworonożnych przyjaciół z sali. Co będzie dalej?

Kolejna niespodzianka i nowe zadania już na kolejnym spotkaniu. Atmosfera była bardzo fajna i widać było wśród młodszych i starszych zaangażowanie i chęć współpracy.

Niespodzianką była tym razem Gerda, Wesoła, cierpliwa, zabawna, zachwycona, gdy interesują się nią maluchy. Jest odpowiednio wyszkolona, szybko reaguje na polecenia, potrafiąca wykonać różne sztuczki i dać dzieciom poczucie panowania nad nią i równoczesnego wzajemnego szacunku. Dzieci mogły się nią opiekować. Mogą z nią „pracować” jako trenerzy, czyli wydawać psu komendy, które spełnia oraz uczyć go nowych zachowań.

Przełamaliśmy lęki niektórych dzieci, które bały się. Mały i Duży – Ami i Gerda spełniły swe zadanie. Dzieci mogły je nagradzać za dobrą pracę. Mogą się z nim bawić. Taki kontakt z psami dał dzieciom możliwość wyboru i samodzielnego podejmowania decyzji. Obecność psa była  dla dzieci motywująca: chętniej podejmowały wyzwania, chętniej i aktywniej brały udział w zajęciach.

Powstała atmosfera, w której znacznie łatwiej przekazać dzieciom przeróżne wzorce zachowań i podstawowe wartości prospołeczne. W obecności takiego psa będzie  można duło łatwiej  porozmawiać o sobie, kolegach i rodzicach, poczuć się kimś ważnym i wyjątkowym.

Dlatego też akcje edukacyjne z udziałem psów w Szkołach gdzie uczęszczają dzieci zdrowe jest bardzo ciekawym pomysłem na działania pedagogiczne, integracyjne grupę a jednocześnie uczące poszanowania zwierzęcia i drugiego człowieka.

Poniżej galeria ze spotkania: