2014-2016 Aktywnie DOGonić rówieśników –

AMI152mm

 

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym od stycznia realizuje projekt: Aktywnie DOGonić rówieśników dogoterapia w rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka współfinansowany ze środków PFRON.

 

W ramach projektu specjalistycznymi zajęciami dogoterapii z elementami arteterapii obejmujemy ponad 60 dzieci w następujących placówkach:

  • Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek w Kaliszu;
  • Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli;
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łasku;
  • Przedszkole w Pabianicach
  • Szkoła Podstawowa w Kwaskowie

do końca czerwca

Przedszkole im Jasia i Małgosi w Sieradzu.

Dogoterapia nie tylko przyczynia się do przywracania sprawności fizycznej, ale poprzez bezpośredni kontakt z psem rozwija sferę emocjonalną.  Kynoterapia wpływa na socjalizację i uwrażliwienie między innymi więźniów, trudnej młodzieży, narkomanów, gdyż kontakt z psem tłumi agresję, wymusza na dziecku, czy osobie dorosłej inne zachowanie.

Dzięki kontaktowi z psem wzrasta poczucie własnej wartości człowieka. Pies bezgranicznie akceptuje człowieka takim jaki jest. Dla psa wszyscy jesteśmy jednakowi. Pies traktuje wszystkich tak samo, nie ocenia po wyglądzie. Dlatego dziecko podczas zajęć zapomina o swojej chorobie, kalectwie i wyglądzie.

Kolejnym aspektem jest to, że dzieci czują się potrzebne. Pielęgnując psa, karmiąc go, wydając mu komendy, prowadząc na smyczy dzieci wiedzą, że są im potrzebne, a jednocześnie nieświadomie ćwiczą.

Projekt łącznie będzie trwał 3 lata do 31.12.2016 roku.

logo_PFRON_strona

To działanie jest realizowane dzięki współfinansowaniu przez PFRON i 1% podatku dla AMI KRS 0000246136